کریسمس در کانادا

بسیاری از مسیحیان در کانادا، روز تولد عیسی مسیح را که ۲۵ دسامبر می باشد، به عنوان روز کریسمیس (Christmas Day) می شناسند. در این روز، جشنی برپا می شود که بسیاری از کانادایی ها به یکدیگر هدیه می دهند و از خوردن غذاهای جشن، لذت می برند.

کریسمس در کانادا
مردم چه کارهایی انجام می دهند؟
بسیاری از کانادایی ها، روز ۲۵دسامبر دست از کار می کشند و بسیاری وقت خود را با اقوام نزدیک یا دوستان می گذرانند. در این روز، دادن و گرفتن هدیه مرسوم است و یک وعده ویژه غذا سرو می کنند و بعضا در یک کلیسا حضور می یابند. با وجود این، برخی افراد به خصوص در استان کبک، بعضی یا تمامی این کارها را به جای این که در Christmas Day انجام دهند، در روز Christmas Eve انجام می دهند.
داستان های مربوط به هدایای کریسمس در بین خانواده ها، بسیار متنوع است. در برخی خانواده ها، یک موجود افسانه ای به نام سانتا کلوز (Santa Clause) هدایا را می آورد. او سوار بر سورتمه ای است که گوزن شمالی آن را می کِشد و از طریق دودکش وارد خانه می شود و هدایا و آب نبات را در جوراب های کریسمس و یا در یک پارچه در زیر درخت کریسمس قرار می دهد. در دیگر خانواده ها، هدایای مناسب را به دقت انتخاب می کنند. هدایای مورد علاقه عبارتند از اسباب بازی ها، بازی ها و آب نبات برای بچه ها و لباس، موسیقی، الکل و دیگر چیزهای که موجب سرخوشی اعضای خانواده می گردد. بعضی از کانادایی ها در روز Christmas Eve و پس از حضور در کلیسا، هدایای خود را باز می کنند و برخی دیگر نیز در صبح یا بعد از نهار Christmas Day هدایای خود را باز می کنند.
برخی افراد مقادیر زیادی غذا و آشامیدنی ها را در روز کریسمس مصرف می کنند. این روز ممکن است با صبحانه ای که در آن از ژامبون، تخم مرغ و یا کلوچه استفاده می شود، آغاز گردد. نهار معمولا دارای وعده غذایی بزرگی مانند بوقلمون بریان، سیب زمینی، انواع سبزیجات و سس گیاهی و شیره گوشت جهت طعم دادن به غذا می باشد. پس از سرو غذای نهار، مرسوم است که از دسر مخصوص کریسمس و آلو استفاده می کنند. برخی خانواده ها نیز هنگام عصر، وعده غذایی دیگری سرو می کنند که در این وعده غذایی، عمدتا از پای خوک استفاده می شود و یا این که باقیمانده غذای ظهر را گرم کرده و مصرف می کنند. طی روز، انواع زیادی از شیرینی و اسنک های خوش طعم سرو می شود که شامل آب نبات، پرتقال ها و نارنگی ها، فندق و شیرینی مربایی یا کلوچه ترد می شود.


زندگی اجتماعی
Christmas Day جزو تعطیلات ملی کانادا می باشد. مدارس، ادارات پُست و بسیاری از کسب و کارها و سازمان ها در این روز تعطیل اند. برخی مغازه ها ممکن است باز باشند. بسیاری از خدمات حمل و نقل عمومی ارائه نمی شوند و یا اینکه به صورت محدود ارائه می گردند. موقعی که روز کریسمس در روزهای شنبه یا یکشنبه که جزو روزهای غیرکاری می باشند قرار گیرد، کارگران در آن روز تعطیل بوده و روز قبل یا بعد از این تعطیل عمومی، بر اساس کار روزانه دستمزد دریافت می دارند.


پیشینه
بسیاری از مسیحیان، در روز ۲۵دسامبر تولد عیسی مسیح را در بیت اللحم جشن می گیرند، گرچه روز واقعی و سال تولد او نامشخص است. برگزاری جشن در روز تولد او در پایان دسامبر ممکن است نتیجه رسم معمول اروپایی ها در زمینه برگزاری جشن در موقع انقلاب زمستانی باشد. مسیحیانی که پیرو سنت ارتودکس شرقی هستند، سالروز تولد عیسی مسیح را در روز ۷ ژانویه جشن می گیرند در حالی که کلیسای ارامنه، تاریخ آن را ۶ژانویه ذکر کرده است.


سمبل ها
سمبل های زیادی برای کریسمس وجود دارد. این سمبل ها شامل تصاویر دوران طفولیت عیسی مسیح و خانواده مقدس در ستاره ها و همچنین درختان کریسمس می باشد. سمبل مهم دیگر کریسمس، سانتا کلوز (Santa Clause) است. سانتا کلوز موجودی افسانه ای است که ریشه در فرهنگ اروپایی و به خصوص فرهنگ بریتانیایی، هلندی و آلمانی دارد. سانتا کلوز در شمایل مردی است که چهره ای خندان، لباسی قرمز رنگ و ریش سفید و بلند دارد و در قطب شمال زندگی می کند و سوار بر سورتمه است که گوزن شمالی آن را می کِشد. در Christmas Eve به خانه های کودکان سفر می کند و برای آن ها هدیه ای برای تبریک در زیر درخت کریسمس قرار می دهد.


فرمانده دفاع هوا فضای آمریکای شمالی (NORAD) که به نظارت و کنترل از هوا فضای ایالات متحده و کانادا می پردازد، تحرکات سانتا را در ماه های نوامبر و دسامبر نیز نظارت می کند. تصاویر و مدل های سانتا کلوز و هنرپیشگانی که نقش سانتا را بازی می کنند را می توان در بسیاری از مکان ها در ایام کریسمس مشاهده کرد.

/ 1 نظر / 231 بازدید
asghar

ba arze salam va khaste nabashid sale noro be shoma tabrik arz mikonam ,sambole ona vagan jalebe hame mardom be hamdige kado midan va on shabo ta sob jashn migieran ona hamashon mardomane shadi hastan chon hamishe shad zendegi mikonan,az shoma tashakor mikonam ke farhange onaro ba ma ashena mikonid