راهنمای زندگی در تورنتو

موقعیت مکانی و آب و هوا
تورنتو بزرگترین شهر کانادا و پنجمین شهر پر جمعیت آمریکای شمالی می باشد که دارای جمعیتی در حدود 2.7 میلیون نفر است.
این شهر، در سرزمینی مسطح واقع شده است و تپه هایی در مسیر این شهر قرار دارد. بزرگترین منطقه تورنتو را به اختصار GTA می نامیم که 5.6 میلیون نفر در آن زندگی می کنند. دولت کانادا انتظار دارد که جمعیت GTA تا سال 2025 به 7.7 میلیون نفر برسد.
تورنتو در جنوب انتاریو واقع شده است. 8 میلیون نفر – بیش از یک چهارم کل جمعیت کانادا – در این منطقه پر تراکم از نظر جمعیتی زندگی می کنند.
ارتفاع تورنتو – 43 درجه شمالی – مشابه با بوردو فرانسه و – در نیمکره جنوبی – کریس چرچ نیوزلند است. گرچه آب و هوای تورنتو تا حدی به واسطه داشتن Great Lakes معتدل شده است اما این معتدل بودن بیشتر از بوردو و کریس چرچ می باشد و همچنین دارای تابستان های گرمتر و به نسبت زمستان های سردتر است.

ویژگی ها
شعار شهر تورنتو، "تنوع در استعداد" است. شهرتورنتو به خاطر داشتن فرهنگ ها، زبان ها، غذا و هنرهای مختلف در جهان به خود می بالد. نیمی از جمعیت شهر تورنتو، جزء مهاجرین هستند.


کسب و کار
مجله فوربس با عنوان "شهرهای قدرتمند اقتصادی جهان" به بررسی این موضوع پرداخته و در این بین، شهر تورنتو را در میان 10 شهر برتر قرار داده است.
طبق مطالعات مجله فوربس، شهرهای توانمند مانند تورنتو به دلیل اندازه اقتصادشان، دورنمایی که برای خود تصور کرده اند، هزینه زندگی و کیفیت زندگی، به جذب سرمایه می پردازند. مجله فوربس، شهر تورنتو را به عنوان قلب اقتصادی کشورهای ثروتمند جهان می داند که تا سال 2020 به بسیاری از اهداف خود دست می یابد.


10 شهر دیگر با قدرت اقتصادی بالا که مجله فوربس به معرفی آن ها پرداخته است عبارتند از: لندن، هونگ کنگ، نیویورک، توکیو، شیکاگو، سئول، پاریس، لس آنجلس و شانگهای.
تورنتو، مرکز مالی/ بانکداری کانادا و همچنین محل اصلی مبادلات سهام با نام مبادلات سهام تورنتو می باشد.
تورنتو پس از سن فرانسیسکو و نیویورک، دارای سومین رتبه در بین بزرگترین شهرهای با شرکت های انبوه IT است.
علاوه بر IT و منابع مالی فراوان حاصل از منابع طبیعی مانند هیدروالکتریسیته و مواد خام، به تورنتو و شهرهای حومه کمک کرده است تا به مراکز اصلی صنعتی که تولید کننده بیش از 50 درصد تولیدات کارخانه ای می باشد دست یابد.
بر اساس وضعیت اقتصادی فعلی در دنیا، بانک های کانادا دارای مشکلاتی با شدت مشکلات بانک های اروپایی و آمریکایی نیستند و دارای برگه توازن قدرتمندی می باشند.
آمار نشان می دهد که 86800 شغل تمام وقت و 42100 شغل پاره وقت در سال 2010 در منطقه تورنتو ایجاد شده است. در نتیجه این شغل ها، نرخ بیکاری در سه ماهه اول سال 2011 در منطقه تورنتو به پایین تر از 7.7% رسیده است.
در کدام قسمت تورنتو زندگی کنیم؟           
حومه شهر مانند نورث یورک، مارکهام و ریچموند هیل (شمال، شرق) و منطقه هالتون (برای نمونه اُکوایل و میلتون) از جمله مناطقی هستند که مورد علاقه خانواده ها در بین بهترین مکان های زندگی در تورنتو می باشند.


مردها و زن های مجرد، قسمت مرکزی شهر را ترجیح می دهند چرا که بازار مشترک در یک دهه اخیر بوده است.


مسکن سازی توسط دولت در بعضی بخش های غرب تورنتو به گونه ای فعال دنبال می شود و بیشترین نرخ جرم و جنایت نیز در همین منطقه مانند جین و فنچ، لاورنس هایتس و بخش هایی از اِتوبیکوک مانند رِکس دال به ثبت رسیده است. در قسمت مرکز شهر تورنتو، پارک دال، سنت جیمز، ریجنت پارک و ماس پارک، دارای بیشترین میزان جرم هستند. در بخش شرقی تورنتو، بخش هایی از اِسکاربرو مانند مالورن نیز دارای بیشترین میزان جرم می باشند.
روی هم رفته، میزان جرم و جنایت در تورنتو در قیاس با شهرهای امریکای شمالی مانند دیگر شهرهای کانادا از جمله ونکوور، مونترال، ادمونتون، هالیفاکس و وینگپینگ پایین می باشد.  
میزان جرم و جنایت در منطقه بزرگ تورنتو نسبت به خود شهر تورنتو، پایین می باشد. نواحی مانند مارکهام، ریچموند هیل، ووگان، اوکوایل و برلینگتون دارای میزان جرم کمتر از نصف میزان جرم و جنایت شهر هستند.


آموزش (تحصیل)         
دانشگاه تورنتو یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان با رتبه 42 در بین تمامی دانشگاه های جهان است. این دانشگاه دارای سه دانشکده مختلف است که در منطقه مرکزی، منطقه غرب (می سی ساگا) و شرق (اِسکاربرو) واقع شده است.
در تورنتو دو دانشگاه دیگر با نام های ریرسون و یورک همانند چند دانشکده دیگر وجود دارد.
مدرسان مدرسه انتاریو از جمله افرادی به حساب می آیند که درآمد بالایی دارند. متاسفانه، تعداد مدرسین استان انتاریو بیشتر از میزان تقاضا شده است و یافتن کار در این استان چندان آسان نخواهد بود. در واقع، رفتن به کش.رهای دیگر برای کسب تجربه به امری متداول در بین مدرسین کانادا تبدیل شده است.


محیط زیست و مسائل پیرامون آن
تورنتو یکی از معدود شهرهای امریکای شمالی است که صاحب خودرو شدن با دردسر بسیار زیادی همراه است که دلیل اصلی آن کمیسیون ترانزیت کانادا (TTC) می باشد.
TTC، دربردارنده شبکه ای از سیستم های قابل اطمینان و در دسترس از اتوبوس ها، ماشین ها و مترو است. اتوبوس هایی که به تازگی ساخته می شوند الکتریکی – هیبریدی هستند تا از میزان آلوده کردن هوا بکاهند.
تصویر کریدور حمل و نقل در سمت چپ نشان دهنده یک انتخاب از روش های حمل و نقل است که در مرکز شهر تورنتو و در مسیرهای جاده، عبور موتورسیکلت و دوچرخه، راه آهن و دان ریور به کار گرفته می شود.


 همچنین تورنتو از Zipcar بهره می گیرد که خدمات عضویت اشتراک ماشین به حساب می آید و به صورت ساعتی مورد محاسبه قرار می گیرد. این خدمات در مرکز شهر بسیار مورد استفاده قرار دارد.


استان انتاریو از یک سیستم راه آهن و اتوبوس به نام GO Transit بهره می گیرد که TTC را به منطقه بزرگ تورنتو متصل می کند. نواحی پیرامون (یورک، پیل و دورهام) نیز دارای سیستم ترانزیت می باشند که در ارتباط با TTC هستند و در نتیجه آن، امور حمل و نقل به صورت یکپارچه به اجرا در می آید.


400 شاه راه در مرکز تورنتو به یکدیگر می پیوندند. شاه راه 401 که شلوغ ترین شاه راه آمریکای شمالی به حساب می آید به عنوان ستون فقرات انتاریو و زیربنای تورنتو به شمار می آید.
رشد سریع در جمعیت Golden Horseshoe منجر به افزایش بسیار زیاد وسائل نقلیه می شود که در ساعات شلوغی موجب قفل شدن شبکه حمل و نقل می گردد.
کیفیت هوای شهر تورنتو همچون کیفیت دیگر شهرهای بزرگ کانادا نیست که دلیل این امر، حضور تعداد زیادی وسائط نقلیه در سطح شهر می باشد. با وجود این، شهر تورنتو در میان 50 شهر پاک دنیا که در مجله فوربس معرفی شده است، رده 21 را از آن خود کرده است.
برنامه Green Bin در سطح شهر تورنتو به مدیریت بهتر زباله ها در این شهر کمک کرده است.
در تورنتو چه بکنیم؟
تورنتو را با هنرهای جذاب، رخدادهای گوناگون ورزشی، صحنه های پرنشا زندگی در شب، رستوران ها، اغذیه فروشی ها و غذاهای مختلف می شناسند.
گالری هنر انتاریو و موزه رویال انتاریو، هم مورد علاقه گردشگران و هم افراد مقیم کانادا هستند.
تورنتو مرکز اصلی هنرها در کانادا می باشد که بیش از 50 شرکت رقص و باله، 6 شرکت اپرا و دو ارکستر سمفونی دارد و مهمترین مراکز رسیدگی به این امور عبارتند از روی تامپسون هال، هامینگ برد سنتر و مرکز هنرها.
تورنتو دارای 6 تیم اصلی ورزشی یعنی هاکی، بسکتبال، فوتبال، فوتبال آمریکایی و لاکروس است.
مهمترین مراکز رسیدگی به رخدادهای ورزشی Air Canada Centre، Rogers Centre (تصویر را ببینید) و BMO Field.


خلاصه
تورنتو یکی از شهرهای با تنوع فرهنگی گوناگون در دنیا می باشد و به دلیل تنوع در انتخاب غذا، هنرها، فستیوال ها و الگوی آب و هوایی در جهان مشهور است. حومه های شهر به مردم این فرصت را می دهد تا بتوانند از هیاهوی شهری فاصله بگیرند.
برای کسانی که خواهان زندگی در شهرهای بزرگی مثل نیویورک و لس آنجلس اما با میزان جرم و جنایت پایین تری هستند، تورنتو مکان بسیار مناسبی می باشد.


وجوه منفی شهر تورنتو
دارای اندازه بزرگ و با رشد دائمی جمعیتی است.
دارای زمستان سردی است.
دائما جاده های این شهر پر از وسائط نقلیه و پر ترافیک است.
آلودگی – تمیز ترین شهر نیست.
خانه های این شهر در قیاس با دیگر شهرهای کانادا گران می باشد.


وجوه مثبت تورنتو
دارای مدارس معتبر، از ابتدایی تا دبیرستان است.
دارای مناظر هنری و گزینه های مربوط به تفریح است.
حومه شهر برای دوری از هیاهوی شهری وجود دارد.
سیستم حمل و نقل که مقیاس وسیعی را پوشش می دهد.
فرصت هایی برای تحصیل وجود دارد.
مرکز فعالیت مالی، IT و تولید است.
دارای تابستان های گرم طولانی است – برای برخی افراد بسیار مرطوب است.

منبع: http://www.livingin-canada.com/living-in-toronto.html

/ 0 نظر / 310 بازدید