بررسی فرایند اخذ مجوز فعالیت های پزشکی برای فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی

اطلاعات زیر مربوط به فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی (IMGs) است که خواهان اخذ مجوز برای فعالیت های پزشکی در کانادا می باشند. همیشه این افراد تشویق می شوند تا با نظام پزشکی در استان خود و یا ناحیه ای که خواهان فعالیت در آن هستند تماس بگیرند. همچنین این افراد بایستی با برنامه ی آموزشی بین المللی پزشکی در استانی که خواهان فعالیت در آن می باشند نیز ارتباط برقرار نمایند؛ البته اگر این چنین برنامه ای در آن استان وجود داشته باشد. ما لینک هایی به این سازمان ها در وب سایت خود قرار داده ایم.
مراحل کلی وجود دارد که فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی بایستی قبل از ورود به کانادا به آن بپردازند. همچنین مراحلی نیز پس از ورود آن ها به کانادا وجود دارد.

گام هایی که فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی قبل از ورود به کانادا بایستی بردارند:
شما می توانید بر اساس مراحل زیر فرایند اخذ مجوز از بیرون از کانادا را آغاز نمایید:

  1. تایید این که درجه ی پزشکی شما از یک مدرسه ی پزشکی شناخته شده است.
  2. یک امتحان آن لاین خود ارزیابی بدهید.
  3. اعتبارنامه های خود را در صندوق اعتبارنامه های پزشکی شورای پزشکی کانادا (MCC) ثبت نمایید.
  4. امتحان ارزشیابی شورای پزشکی کانادا (MCCEE) را بگذرانید.

1- تایید این که درجه ی پزشکی شما از یک مدرسه ی پزشکی شناخته شده به دست آمده است:

از راهنمای آموزش پزشکی بین المللی (IMED) که بخشی از بنیاد تحقیقات و آموزش پیشرفته ی پزشکی بین المللی (FAIMER) می باشد دیدن فرمایید. مدرسه ی پزشکی شما، نام درجه ی پزشکی شما و سال فارغ التحصلی تان بایستی در فهرست راهنمای آموزش پزشکی بین المللی FAIMER فهرست شده باشد تا در کانادا مورد پذیرش قرار گیرد.

2- آیا مهیای امتحان دادن شده اید؟

  می توانند آمادگی خود را برای امتحان ارزیابی شورای پزشکی کانادا (MCCEE) از طریق شورای پزشکی خود ارشیابی (SAE - EE) اعلام نمایند. فارغ التحصیلان بین الملی پزشکی که امتحان SAE – EE را داده اند، پاسخ تعداد سوال هایی که به درستی پاسخ گفته اند را همانند جدولِ درصد های امتحانی که مربوط به مقایسه ی نتایج آن ها با دیگر افرادی که در این امتحان شرکت کرده اند می باشد را دریافت خواهند نمود.
هزینه ی هر بار امتحان، 62 دلار کانادا می باشد.

3- ثبت اعتبارنامه های تان

فارغ التحصیلان بین الملی پزشکی می توانند پیش از ورود به کانادا از صندوق اعتبارنامه های پزشکی MCC برای ایجاد یک سند الکترونیکی حرفه ای محرمانه در مورد اعتبارنامه های شان استفاده کنند. فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی می توانند این تقاضا را بدهند که صندوق، مدارک آن ها را به نظام پزشکی های مناطق / استان های مختلف بفرستد تا مورد بررسی و تعیین صلاحیت استان مورد نظر قرار گیرد. MCC به فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی ای نیاز دارد که با ارائه ی درخواست خود در اولین زمان به MCCEE، بتواند درخواستی را به صندوق اعتبارنامه های پزشکی برساند و همچنین کپی مجوز نهایی که برای طبابت آن ها صادر شده است را نیز ارسال کنند. این مجوز بایستی به طور موفقیت آمیزی مورد پذیرش قرار گیرد که این کار از طریق صندوق تعیین شایستگی شورای پزشکی انجام می پذیرد.
هزینه ها: برای باز کردن یک حساب صندوق، فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی بایستی تنها یک بار مبلغی به میزان 250 دلار کانادا پرداخت کنند. 100 دلار کانادا تنها برای هر کدام از چهار مدرک پزشکی اولی که ثبت می شوند برای بررسی صحت منبع، در نظر گرفته می شود. 60 دلار کانادا نیز برای هر مدرکی که بعد از آن ثبت گردد، گرفته می شود.
توجه: هزینه های مدارک را به هزینه های باز کردن حساب اضافه نمایید.

4- امتحان ارزشیابی شورای پزشکی کانادا (MCCEE) را بگذرانید

فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی  بایستی MCCEE را برای تعیین وضعیت اقامت بگذرانند که این کار از طریق خدمات انطباق اقامت کانادا انجام می گیرد. MCCEE در 500 سایت در بیش از 70 کشور ارائه می شود. برای مشاهده ی فهرستی از کشورها که در آن ها MCCEE ارائه می شود، لطفا بخش فهرست کشورهای ارائه دهنده این خدمات را مشاهده نمایید.
اگر فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی دارای تخصص از آمریکا و یا کانادا باشند و بتوانند مدارک لازم را ارائه نمایند، می توانند تقاضای عدم شرکت در امتحان MCCEE را به شورای پزشکی کانادا بدهند.
هزینه ها: افرادی که برای اولین بار در امتحان MCCEE شرکت می کنند، 1550 دلار کانادا پرداخت می کنند. در صورت درخواست مجدد، برای هر کدام از امتحان های بعدی 1300 دلار کانادا می پردازند.
توجه: تمام کسانی که برای اولین بار در MCCEE شرکت می کنند، بایستی مدارک خود را به صندوق اعتبارنامه های MCC ارسال نمایند  و همچنین کپی مجوز پزشکی خود را نیز ارسال دارند.

امتحان هایی که تنها یک بار در کانادا بر گزار می شود:
تمامی استان ها این حق را دارند تا درخواست تعداد بیشتری از فرم های ارشیابی پر شده توسط افرادی که خواهان اقامت در کانادا هستند را بدهند تا بتوانند به تعیین صلاحیت آن ها بر اساس نیازهای خود بپردازند. این ارزشیابی ها می تواند شامل امتحان ارزشیابی ملی با هدف بالینی (NAC OSCE) باشد که تنها در کانادا مورد پذیرش قرار می گیرد. افراد بایستی قبل از تعیین صلاحیت برای NAC OSCE، امتحان تعیین صلاحیت MCC را بگذرانند. چرا که هر ناحیه یا استانی می تواند اضافه بر این قوانین، قوانین خاص دیگری برای خود نیز داشته باشد.
فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی بایستی امتحان تعیین صلاحیت را در شورای پزشکی کانادا (MCCQE) با موفقیت بگذرانند بخش I و بخش II (هزینه هایی مضاف بر هزینه های قبلی دارد). این افراد می توانند یک امتحان خود ارزشیابی به جهت مهیا شدن برای امتحان چهار گزینه ای MCCQE در بخش I را بگذرانند. این خود ارزشیابی به صورت اینترنتی انجام می شود و می تواند قبل از ورود به کانادا انجام شود. بخش I در MCCQE و همچنین بخش II در MCCQE در کانادا تنظیم می شود و مشابه با نیازهایی است که فارغ التحصیلان دانشکده های پزشکی کانادا باید آن را داشته باشند. تمامی کسانی که صلاحیت را به دست آورده اند بایستی در دوره های آموزش عالی که حداقل دو سال طول می کشد شرکت نمایند. موقعی که فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی، در بخش II امتحان MCCQE قبول شوند، به آن ها پروانه ی شورای پزشکی کانادا داده می شود. این پروانه برای افرادی که خواهان رسیدن به استانداردهای کانادا در بخش پزشکی از طریق اتحادیه ی نظام پزشکی کانادا هستند، ضروری می باشد.

/ 1 نظر / 32 بازدید
اميرحسين قرباني

سلام آقاي اسدي . يكسري از اطلاعات لازم براي پزشكان رو در سايت هاي خودم گذاشتم اگر خواستين مي تونين اضافه كنين . همچنين : كتاب تورنتو نوتز 2011 براي دانلود رو در سايت www.natures.ir گذاشتم و تعدادي هم از آزمونهاي رايگان رو براي امتحان MCCEE در سايت www.mcceecanada.com گذاشتم . در ضمن اگر خواستين ، بنر سايتتون رو مي تونين در سايت www.natures.ir قرار بدين . موفق باشيد قرباني