چگونه پس از ورود به کانادا و در کوتاه ترین زمان، شغل مناسبی بیابیم؟

سال ۲۰۰۵ که وارد کانادا شدم، اولین شغلم که کار کردن در مرکز خدمات تلفنی بود به دست آوردم، همچنین شغل دومم را نیز در همین مرکز گرفتم.
نمی خواهم بگویم که کار کردن در مرکز خدمات جزو مشاغل مناسب می باشد، اما می توانم بگویم برای من که تازه وارد کانادا شده بودم مناسب بوده و به همین جهت، قبول کردم. آن موقع چندان به این موضوع اهمیت نمی دادم. تنها می خواستم که جلوی استفاده بی رویه از پس اندازهای بانکی خودم را بگیرم!

پیدا کردن شغل در کانادا
چند ماه بعد، موقعی که بیشتر با زبان فرانسه آشنا شدم، یک پیشنهاد کاری از طرف پارلمان هیل(Parliament Hill)  دریافت کردم. این کار، یک قرارداد چندماهه بود اما حقوق بیشتری می دادند و جایگاه مناسب شغلی به حساب می آمد و در مکانی جذاب به کار مشغول می شدم. همان موقع، یک پیشنهاد شغلی از واترلو  برای شرکتی که هم اکنون در آن مشغول به کار هستم دریافت کردم. این موضع به ۹ ماه پس از ورود ما به کانادا بر می گردد که توانستم "شغل مناسبی" دریافت کنم.


آیا توانسته بودم در کوتاه ترین زمان، شغل مناسبی پیدا کنم؟ واقعیت این است که من در بازه زمانی متوسطی توانستم به شغل مناسب دست پیدا کنم. اکثر افرادی که می شناسم (افراد حرفه ای تحصیل کرده که دارای مهارت های زبانی مناسبی می باشند و تجارب خوبی در کشور خود کسب کرده اند) به طور میانگین پس از ۶ ماه از حضور خود در کانادا، شغل مناسب خود را دریافت کرده اند. اکنون که هفت سال از آن تاریخ گذشته است، می توانم بگویم که توانستم زود به شغل مناسبی دست پیدا کنم. این هفت سال برای من همواره جاوادانه است.


گاهی اوقات که بر اساس تجربه فعلی خودم به گذشته نگاه می کنم در می یابم که می توانستم کارهای بهتری برای دریافت هر چه سریعتر شغل مناسب خود انجام دهم که می خواهم همین جا، این اطلاعات را با شما در میان بگذرام.


سه کلید دریافت شغل مناسب پس از ورود به کانادا

کلید اول: تحقیق
این تکلیف شما است. شما باید تحقیقات خود را قبل از ورود به خاک کانادا انجام دهید. هر روز بایستی حداقل یک ساعت از وقت خود را به انجام برخی تحقیقات در بازار مشاغل اختصاص دهید. این تحقیقات باید به شما کمک کند تا به پرسش های زیر پاسخ دهید:.
•    کدام بازار بیشتر به مهارت های من نیاز دارد؟
•    چه بازاری بهتر است؟ چه شهرهایی دارای تقاضای واقعا خواهان مهارت های من می باشند؟
•    چه شرکت هایی خواهان استفاده از مهارت های من می باشند؟
•    کجا می توانم شغل مناسب خود را پیدا کرده و رزومه خود را به آن شرکت ارسال دارم؟
•    چگونه و با چه کسانی در شرکت می توانم ارتباط برقرار کنم؟
•    بهترین رویکردی که می توان در رابطه با این شرکت ها اتخاذ کرد کدامند؟
     موارد بالا، برخی از پرسش های مهمی هستند که باید پیش از ورود به کانادا، در صدد یافتن پاسخ های مناسبی برای آن ها باشید. مطمئنا سئوالات بیشمار دیگری نیز وجود دارند اما فکر می کنم که همین پرسش ها نیز توانسته است یک تصویر کلی به شما ارائه کند.

کلید دوم: زبان
همانطور که چند روز پیش و در مصاحبه ی خود با نیک نورانی بیان کردیم: داشتن دانش کافی زبان خارجه، جای بحث ندارد.
ممکن است زبان مادری شما، زبان انگلیسی باشد اما:
•    آیا این همان زبانی است که شما در کانادا استفاده خواهید نمود؟
•    تفاوت های معنایی و تلفظی در زبان انگلیسی شما با زبان کانادا کدامند؟
•    عبارات متداول مورد استفاده در حرفه شما در کانادا کدامند؟
•    در کانادا، نام دقیق حرفه شما چیست؟
سعی کند که با افراد بومی کانادا گفتگو کنید، به رادیو گوش کنید، از یوتیوب استفاده نمایید و یا به وب سایت هایی که در ارتباط با حرفه شما می باشد بپیوندید.

یافتن شغل در کانادا

کلید سوم: انجمن
هرچه درباره اهمیت تشکیل انجمن صحبت کنم باز هم کم گفته ام.
بازار کار کانادا تقریبا به افرادی که شما می شناسید مرتبط هستند. برای این که افراد را بشناسید، بایستی بیشتر در اجتماعات حضور یابید. شما حتی می توانید این کار را از کشور خود آغاز کنید، ما من چندان انجام چنین کاری را به شما توصیه نمی کنم. تنها چند ماه یا چند هفته پیش از ورود به کانادا و به منظور صمیمی کردن روابط، چنین کاری انجام دهید.
برخی از نکات جهت تشکیل انجمن:
•    Expat Forums
•    LinkedIn
•    بلاگ ها
•    InterNations
•    مشارکت در فعالیت های اجتماعی.
•    آشنایی با همسایه ها.

آیا یک سرگرمی برای خود دارید؟ از کدام ورزش لذت می برید؟ سعی کنید از این موارد برای ایجاد رابطه با دیگران استفاده نمایید. می دانم، دشوار است، به خصوص موقعی که شما یک فرد خجالتی باشید. اما این کاری است که شما باید آن را انجام دهید. می دانم که کار دشواری است: چرا که ممکن است ترس از شکست در برقرار رابطه سبب شود که تمام سعی خود را به کار نبندید.

نوبت شما است:
اکنون شما به سه کلید مهم پی برده اید. هر کدام از این کلیدها دارای مراحل عملی خاص خود هستند. نظر شما درباره این کلیدها چیست؟ نظر خود را در بخش "نظر شما" این وبلاگ ثبت کنید.

منبع: وبلاگ زیگلار

/ 2 نظر / 548 بازدید
آروین صفاریان

به موارد خوبی اشاره کردید ولی بهتر این بود که لیستی از کارهای مورد نیاز براساس اولویت بندی و با اشاره ی دقیق تر تهیه می کردید تا افرادی که قصد تحصیل و کار دارند دورنمای بهتری از فعایت های آتی خودشون پیدا کنند. با تشکر آروین صفاریان

venus

سلام مطالب جالبی بود آیا امکان ارتباط با نویسنده مطالب وجود داره؟ من احتیاج به نظرات و تجربیات کسی که صادقانه و دوستانه بهم کمک کنه دارم چون از برخی دوستانم در کانادا ناامید شدم. البته همسر من سیتی زن کاناداست. شرایطی پیش آمده که به همفکری یک دوست احتیاج دارم. ممنون اگر با من تماس بگیرید