فهرستی برای تازه واردها

پس از ماه ها یا سال ها انتظار، مهاجرت شما به کانادا به واقعیت پیوسته است. آمادگی برای ترک کشورتان، نیاز به هماهنگی با برخی از سازمان ها دارد. موقعی که شما نیاز به حضور در کانادا جهت انجام کار خاصی دارید، می توانید با استفاده از اطلاعات زیر کار خود را به بهترین نحو پیش ببرید:

فهرستی برای تازه واردها – مهاجرانی که ساکن شده اند

 
3 ماه پیش از ترک کشور: آمادگی برای مهاجرت
•    تدارک برای سکونت موقت: در چند روز اول ورودتان به کانادا بهتر است به دنبال مکانی برای اقامت موقت باشید. از دوستان و خویشاوندان خود بخواهید تا مدتی با آن ها باشید. یا از آی تی سی کمک بگیرید. همچنین می توانید شرایط مورد نیاز خود را در سایت های www.kijiji.ca و www.craigslist.ca بیابید.
•    برای سکونت دائم خود برنامه ریزی کنید. با ما یا دوستان و اقوام خود درباره گزینه های مختلف موجود صحبت کنید و به مناطقی که آن ها توصیه می کنند گوش دهید. سپس امکان پذیر بودن و هزینه ها را از طریق سایت هایی مانند www.mls.ca، www.viewit.ca، www.kijiji.ca و www.craigslist.ca بررسی کنید.
•    از وب سایت شهر جدید خود بازدید کنید. با این کار، می توانید اطلاعات بیشتری پیرامون منطقه مورد نظر برای اقامت، شغل، بازار املاک و مستغلات، مدارس، تفریح و سرگرمی و دیگر ویژگی ها بیاموزید. برای یافتن وب سایت های رسمی شهرهای کانادا، در موتور جستجو کلمه "City" را وارد کنید. یا از طریق وب سایت دولت فدرال مانند www.canada.gc.ca و www.WorkinginCanada.gc.ca اقدام کنید.
•    اگر قصد فروش خانه یا ماشین خود را دارید، به این پروسه سرعت ببخشید. با این کار شما زمان کافی برای ارزیابی همه ماشین ها و گرفتن بهترین نتایج (از جمله قیمت و غیره) را خواهید داشت. شرایط بازار را به درستی ارزیابی نمایید. ببینید که آیا شرایط فروش مهیا است و یا اینکه شرایط ایجاب می کند که فعلا خانه خود را اجاره دهید و هر گاه شرایط مطلوب فرا رسید، آن را بفروشید.
•    ارزیابی کنید که چه چیزهایی را با خود بردارید و چه چیزهایی را در کشور اصلی خود باقی بگذارید. از شرکت ما بخواهید تا لیست وسائل مورد نیاز و هزینه بسته بندی و انتقال آن را به کانادا را مورد برآورد قرار داده و در اختیار شما قرار دهد. ممکن است خودتان بخواهید فهرست را مورد ارزیابی دوباره قرار دهید چرا که هزینه انتقال وسائلی مانند مبلمان بسیار بالا است و می تواند با هزینه خرید مبلمان جدید در کانادا برابری کند.

کار بانکی
•    در یکی از بانک های کانادا حساب باز کنید. با انجام این کار، انتقال وجوهات شما به کانادا راحت تر می شود و یکی از کم هزینه ترین شیوه های انتقال پول شما به کانادا می باشد. همچنین این مطلب بدان معنی است که موقعی که شما وارد کانادا می شوید، تمامی پول های شما در دسترس و قابل برداشت بوده و به راحتی می توانید در کانادا اقامت نمایید. برای نمونه، جهت اجاره کردن یک آپارتمان باید مدرک مستدل بابت داشتن هزینه ها ارائه کنید و در این جا می توانید اظهار نامه بانکی را به عنوان مدرکی مستدل ارائه کنید (این امر در صورتی امکان پذیر است که شما حساب بانکی در کانادا افتتاح کرده باشید و وجوهات خود را به حساب مورد نظر انتقال داده باشید).
•    هزینه ماهیانه اقامت خود را برآورد نمایید. این کار را بر اساس: منطقه ای از کانادا که در آن اقامت دارید، شرایط محیط و نحوه انتقال، مدرسه و دیگر هزینه ها مانند غذا، پوشاک، تسهیلات زندگی مانند آب و غیره و همچنین تفریحات و سرگرمی ها انجام دهید.

اقامت
•    دوره های اضافی دیگری برای تقویت زبان انگلیسی در نظر بگیرید. اگر در یکی از زبان های رسمی کانادا یعنی زبان انگلیسی و یا فرانسه مهارت کافی ندارید، می توانید از این دوره ها نهایت استفاده را ببرید. موقعی که در می یابید زبان های مختلفی در کانادا صحبت می شود، مسلما صحبت کردن با یک و یا هر دو زبان رسمی به شما کمک می کند تا به بیشترین موفقیت دست یابید.
•    مطالب بیشتری در رابطه با شهرهای بزرگ، کوچک و مناطق روستایی بیاموزید. مثلا در رابطه با آب و هوا در مناطق مختلف کشور اطلاعات کافی را به دست آورید و این امر به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید محل مورد نظر خود را برای اقامت تعیین کنید.

کار کردن
•    درباره بازار کار تحقیق کنید. این کار را برای منطقه ای که خواهان اقامت در آن هستید انجام دهید. استان ها و شهرهای مختلف، دارای تراکم متفاوتی از صنایع و کارخانجات هستند. وب سایت رسمی دولت با نام www.WorkinginCanada.gc.ca تمامی اطلاعات مورد نیاز را در رابطه با بازار کار در اختیار شما قرار می دهد. دیگر وب سایت های مفید مانند www.workopolis.com، www.monster.ca، www.monster.ca و www.working.com نیز در این زمینه به شما کمک خواهند کرد. البته شما می توانید تمامی شغل ها را در وب سایت ما به نشانی www.itc-canada.com جستجو کنید.
•    تمامی اسناد و مدارک مرتبط با تحصیلات خود را جمع آوری کنید. این مدارک شامل مدارک دانشگاهی، مدرک دیپلم و گواهینامه های تحصیلی، رونوشت مدارک، برنامه هایی که گذرانیده اید و اطلاعات دقیق و جزء به جزء پیرامون دوره هایی که طی کرده اید، نتایج آزمون مهارت های زبانی و اعتبارگذاری برای تمامی اعضای خانواده می شود. برای تمامی مواردی که ناقص می باشد، وقت لازم را اختصاص دهید.
•    مدارک تحصیلی خود را ارزیابی نمایید و تمامی اطلاعات مورد نیاز در رابطه با حرفه خود را جمع آوری کنید. با این کار یک برنامه مناسب جهت اخذ مدرک معادل در کانادا تدارک ببینید. استان های مختلف کانادا، مدارک متفاوتی را می پذیرند و بعضی اوقات این پروسه چالش برانگیز است. بسته به کشور اصلی شما و مکانی که خواهان مهاجرت به آن هستید، با پروسه های اعتبار گذاری متفاوتی روبرو خواهید بود و به همین دلیل پیش از سفر باید تدارکات کامل آن را فراهم آورید. برای اطلاعات بیشتر، سری به سایت www.workingincanada.gc.ca بزنید.

1 – 3 ماه قبل از ترک کشور
برای مهاجرت:
•    مطمئن شوید که یک گذرنامه معتبر برای هر کدام از اعضای خانواده خود جهت ورود به کانادا اخذ کرده اید.
•    تاریخی را برای ورود به کانادا تعیین نمایید و هرچه سریعتر بلیط سفر خود را تهیه کنید. بهتر است زمان مورد نظر شما در حدود یک هفته تا 10 روز پیش از اتمام ماه باشد. چون بیشتر توافقات مرتبط با اجاره، در ابتدای ماه میلادی انجام می شود و به شما فرصت کافی جهت جستجو برای سکونت دائم و امضای اجاره نامه جهت انتقال در ابتدای ماه بعد می دهد.
•    فهرست خود را بررسی نمایید تا ملاحظه کنید که چه وسائل و امکاناتی را نمی توانید با خود به کانادا بیاورید.
•    فهرستی از تمامی وسائل شخصی و خانگی که می خواهید با خود به کانادا بیاورید فراهم کنید. شما باید دو کپی از این فهرست را با خود داشته باشید. در نظر داشته باشید که وسائل ضروری را در این فهرست بگنجانید زیرا ممکن است محموله شما یک ماه پس از ورود شما به دستتان برسد.
•    فهرستی از تمامی وسائلی که می خواهید بعدا وارد شود فراهم کنید. در این جا، به ارزش پولی این وسائل توجه داشته باشید. باید دو کپی از این فهرست در هنگام ورود در اختیار مراجع مهاجرتی قرار دهید.
•    به بسته بندی اسباب و وسائل خود اقدام کنید. این کار را هر چه زودتر انجام دهید و برای روزهای پایانی واگذار نکنید.
•    نحوه بکارگیری و نرخ استفاده از تلفن همراه را مورد بررسی قرار دهید. شما تا موقعی از تلفن همراه خود می توانید استفاده کنید که هنوز در کانادا اقامت پیدا نکرده باشید. پس از اقامت شما، خط تلفن شما بسته خواهد شد.
•    با پرداخت به موقع هزینه تسهیلات زندگی مثل آب و برق و غیره، مالیات و دیگر هزینه ها، با جریمه مواجه نشوید. این کار را باید تا موقعی که منزل خود را نفروخته اید انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که با تعلیق تمامی این خدمات، هزینه ها را به حداقل برسانید.
•    اگر یک حیوان خانگی با خود می آورید، لطفا محدودیت های حمل حیوانات را در باربری های هواپیمایی مورد بررسی قرار دهید. به یک دامپزشک قانونی مراجعه نموده و نسبت به واکسن زدن آن ها اقدام کنید تا به این شیوه مدارک مورد نیاز برای واکسیناسیون را به دست آورید.

زندگی
•    مدارک رسمی مورد نیاز برای واکسیناسیون در برابر بیماری های قابل پیشگیری برای هر کدام از اعضای خانواده را جمع آوری کنید. بچه ها به این مدارک برای ثبت نام در مدارس نیاز دارند. در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما نیاز به واکسیناسیون دارد، با دکتر خود و یا کلینیک بهداشت همگانی تماس بگیرید.
•    درخواست کپی هایی از سوابق پزشکی و دندانپزشکی برای هر یک از اعضای خانواده خود بدهید.
•    سوابق خود را از شرکت بیمه و راهنمایی و رانندگی درخواست کنید. این امر سبب می شود تا نیازی به صرف زمان برای آزمون رانندگی نداشته باشید. این امر سب می شود تا هزینه بیمه ماشین کم شود.
•    ترجمه رسمی اسناد و مدارکی که به زبان های غیر از انگلیسی و فرانسوی می باشند را فراهم آورید. همه مدارکی که در نزد اداره های مربوطه ثبت می شوند به یکی از زبان های انگلیسی و یا فرانسه می باشند.
•    لباس هایی مناسب با منطقه ای که از کانادا که خواهان اقامت در آن هستید تهیه کنید. این لباس ها را متناسب با فصلی که در آن قرار دارید انتخاب نمایید (برای مثال، در زمستان یک کت گرم و چکمه ضروری می باشد). اگر اقلیم منطقه شما متفاوت است، می توانید به صورت آن لاین این لباس ها را سفارش دهید و یا به محض ورود، برخی لباس ها و کفش مورد نیاز را بخرید.

کار کردن  
•    نامه های مرجع را جمع آوری کنید. این نامه ها را از کارمندان و مدیران قبلی گردآوری نمایید. فراهم کردن مدارک مرجع یکی از نیازهای کلیدی برای اشتغال در کانادا می باشد.
•    اسناد مرتبط با کار خود را جمع آوری کنید. این اسناد شامل: تاییدیه اشتغال، تشریح کار، ارزیابی و آموزش برای اعضایی از خانواده شما می باشد که مشغول به کار بوده اند. این امر کمک می کند تا رزومه ای فراهم آورید و برای یک کارفرما ارسال کنید تا پس از بررسی موارد و ارائه مدارک مورد پذیرش کارفرما قرار گیرد.
•    اطمینان حاصل کنید که تمامی اسناد و مدارک و مجوزهای مرتبط با تجارت و حرفه خود را جمع آوری کرده اید. حتی اگر مجوز کار شما سبب نشود که بتوانید به واسطه آن در کانادا مشغول به کار شوید، مسلما مدارک و مجوز شما سبب معافیت از برخی از دوره ها و آزمون ها برای تسریع در اخذ مجوز در کانادا خواهد شد.
•    یک رزومه به سبک کانادایی ایجاد کنید (دو صفحه یا کمتر) تا برای تقاضای شغلی مورد استفاده قرار گیرد. شما می توانید فرمت های متداول مورد استفاده از رزومه که در کانادا مورد استفاده قرار می گیرد را در اینترنت بیابید. وب سایت های مرتبط با پیدا کردن شغل نیز می تواند به شما کمک کند تا توصیه ها و نکاتی را پیرامون نحوه نوشتن و تکمیل رزومه بیاموزید.
•    اگر با فرد یا افراد خاصی در کانادا در تماس می باشید، به آن ها بگویید که چه موقع خواهید آمد و از آن ها بخواهید در صورت پیدا کردن شغل مناسب، به شما معرفی کنند. بیشتر شغل ها در کانادا از طریق شبکه های خاصی معرفی می شوند و به همین خاطر بهتر است که شبکه مورد نظر خود را برای افزایش ایمنی شغلی می شود ایجاد نمایید.

کمتر از یک ماه – قبل از این که کشور خود را ترک کنید  
جهت مهاجرت:
•    فهرست وسائلی که می توانید و همچنین فهرست وسائلی که نمی توانید همراه خود بیاورید را مورد بررسی قرار دهید.
•    همه وسائلی را که می خواهید با خود بیاورید، بسته بندی کنید. این بسته ها شامل وسائلی می شود که به همراه خود دارید و یا به صورت محموله ای مجزا وارد کانادا می کنید. اطمینان حاصل نمایید که وسائل مورد نیاز خود را مطابق با فهرست وسائل مجاز قابل انتقال به کانادا مطابقت داده باشید.
•    تغییر آدرس خود را در همه تماس ها ثبت نمایید. ترتیبی اتخاذ کنید که بسته های پستی مستقیما به شما انتقال یابد و یا این که آدرس دوست و یا اقوام خود را ارائه کنید.
•    با افرادی که در کانادا با آن ها آشنا هستید تماس بگیرید تا از زمان ورود شما اطلاع یابند. از یک دوست یا خویشاوند بخواهید در فرودگاه به استقبال شما بیاید. همچنین می توانید با ما هماهنگ نمایید تا در فرودگاه به استقبال شما بیاییم و شما را به محل سکونت که قبلا اجاره کرده اید منتقل کنیم.
•    به دنبال سازمان هایی باشید که به شما کمک می کنند تا به کانادا مهاجرت نمایید. این سازمان ها را در مناطق محل سکونت خود بیابید. می توانید از سایت http://www.servicesfornewcomers.cic.gc.ca/ نیز کمک بگیرید. این نمایندگی ها از طرف دولت مورد حمایت قرار می گیرند و خدمات رایگان به مهاجران جدید ارائه می کنند. آن ها به شما کمک می کنند تا بهتر و بی دردسر در کانادا اقامت یابید و شغل مناسبی پیدا کنید. همچنین باید قرار ملاقات هایی بگذارید. برای این کار، الان با آن ها تماس بگیرید تا پس از ورود شما، بتوانید هر چه سریعتر با آن ها ملاقات کنید.

کار بانکی
•    چند دلار کانادا تهیه کنید، تا در موقع لزوم و در چند روز اول، پس از ورود بتوانید از آن ها استفاده نمایید. اگر یک حساب بانکی در کانادا موقعی که در کشور اصلی خود بوده اید افتتاح کرده باشید، می توانید پس از ورد به کانادا به یکی از شعبه های بانک مورد نظر رفته و مدارک و اسناد مورد نظر را تقدیم کنید تا حساب شما فعال شود. سپس می توانید به پول موجود در حساب خود دسترسی داشته باشید.
•    وجوهات خود را به حساب بانکی در کانادا انتقال دهید. موقعی که به کانادا آمدید، ممکن است که از ادارات مهاجرتی بخواهید تا پول لازم برای پشتیبانی از خود و خانواده تان را در به صورت دلار در اختیار شما قرار دهد. با داشتن پول در یکی از بانک های کانادا، این کار راحت تر می شود.
•    بررسی کنید که چه میزان پول با خود به کانادا می آورید. این پول به صورت پول نقد، چک بانکی، چک مسافرتی، سفته بانکی، سهام، اوراق قرضه و یا اسناد خزانه می باشد. شما باید حداقل 10 هزار دلار کانادا – و یا معادل آن به پول کشور خودتان –از طریق نمایندگی خدمات مرزی کانادا در هنگام ورود به کانادا داشته باشید.

جهت زندگی در کانادا:
•    اسناد و مدارک مهم را در مکانی ایمن نگه داری کنید تا در هنگام انتقال از آن استفاده کنید. این اسناد و مدارک شامل: گواهی نامه رانندگی با مجوز بین المللی رانندگی (IDP) است - البته مجوز بین المللی در همه کشورها  (برای مثال کشور چین) ارائه نمی شود. مدارک دیگر شامل مدارک شناسایی شما، سند ازدواج یا طلاق یا برگه های متارکه و مدارک مربوط به تحصیلات فرزندان می باشند. این مدارک را در پوشه هایی مخصوص قرار دهید و به نحوی از آن ها مراقبت نمایید که در موقع لزوم به آن ها دسترسی داشته باشید.
•    از تمامی مدارک مهم خود کپی بگیرید. این کپی ها را در جایی دور از مدارک اصلی نگه دارید تا در صورت گم شدن مدارک اصلی، بتوانید از آن ها استفاده کنید.
•    داروهای مورد نیاز در شش ماه آینده را تهیه کرده و با خود به همراه داشته باشید. این داروها شامل داروهای خودتان و اعضای خانواده شما می شود. زیرا هزینه های درمان در کانادا بالا است و شما در اوایل ورود خود از بیمه برخوردار نیستید تا همه نیازهای خود را تامین کنید. همچنین نمی توانید از بیمه قبلی خود در این کشور استفاده کنید.
•    مطمئن شوید که طی 3 ماه اول، تحت بیمه درمان قرار گرفته اید. دولتی که حاکمیت استان شما را بر عهده دارد، پشتیبانی از برنامه های درمانی را نیز انجام می دهد اما این بیمه درمانی در 90 روز اول ورود شما به کانادا تامین نمی شود و شما بایستی تمامی هزینه های مربوط به درمان را از جیب خود بدهید.

جنبه کاری:    
•    نامه مربوط به سوابق کاری خود را درخواست کنید. این نامه را از کارفرمای فعلی خود بخواهید تا برای گرفتن شغل در کانادا به شما کمک کند.
•    وب سایت هایی که فهرست مشاغل مورد نیاز را ارائه می کنند بررسی نمایید. برخی از این سایت ها عبارتند از: www.jobbank.gc.ca، www.workopolis.com، www.monster.ca، www.working.com و www.careerbuilder.ca.
•    با کارفرماهای مرتبط با شغل خود تماس بگیرید. یا این که با آن ها دیدار کنید و از بخش مربوط به شفل در وب سایت آن ها دیدن کنید.

آوردن اسباب و اثاثیه به کانادا
چه چیزهایی می توانید با خود به کانادا بیاورید؟
موقعی که از کشوری دیگر به کانادا مهاجرت می کنید، ممکن است بخواهید وسائل شخصی و اسباب و اثاثیه خانه خود را بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد کانادا کنید. این عوارض در واقع حق الزحمه ای است که دولت برای برخی کالاها در هنگام ورود به در نظر گرفته است.
شما نیازی به پرداخت حق گمرک برای وسائل زیر ندارید:
•    اشیاء عتیقه
•    ابزارهایی مانند بخاری و یخچال
•    کتاب ها
•    لباس ها
•    مبلمان
•    اسباب بازی ها و دیگر وسائل سرگرمی
•    جواهرات
•    پارچه ها
•    آلات موسیقی
•    کلکسیون های تخصصی مثل سکه ها، تمبرها و غیره
•    ظروف نقره
•    هدایا (که هر کدام کمتر از 60 دلار کانادا ارزش مادی داشته باشند).

باید برای موارد زیر حق گمرک بپردازید:
•    اجناسی که آن ها را اجاره یا رهن کرده اید. نمایندگی خدمات مرزی کانادا مالکیت شما را برای این اجناس در نظر نمی گیرد.
•    اجناسی که شما در مسیر خود به کانادا آن ها را خریده اید.
•    ابزارهایی که قرار است در کسب و کار خود از آن ها استفاده کنید.
•    ابزارهای مربوط به مزرعه
•    ابزارهایی که می خواهید در ساخت و ساز از آن ها استفاده کنید.

اگر مطمئن نیستید که باید برای اجناسی خاص عوارض پرداخت کنید یا خیر، حتما فاکتور خرید و مدارک ثبت را با خود به همراه داشته باشید.

/ 0 نظر / 29 بازدید